finiserUzmanlar İş Makinaları ve Operatörlük Kursunda eğitimi verilen;
Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu, Operatörlük Eğitimi :

Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörü Kimdir?
Finişer Operatörü; Asflat ve Beton Serme (Finişer) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Asfalt ve Beton Serme (finişer) Tipi İş Makinesinin  çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?
Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi Kurs Programı 27/05/2005 tarih ve 179 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.

Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Finişer Kullanıcıları Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.

İş Güvenliği Uzmanları’da firmalarda Risk değerlendirme yaparken Finişer kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.

Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri’de Finişer kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.

Kiralık bir Finişeriniz varsa kiralamak istediğiniz firma, şantiye size Finişer Operatörlük Belgesi sormaktadır.

Karayolunda hareket eden Finişer kullanıcıları’da Karayolu Trafik Mevzuatı gereği Finişer Operatörlük belgesi almak zorundalar.

Finişer Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Karayolları Trafik Kanunu Madde 36’da; Motorlu araçların, Sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi  Kullanımı OperatörlükBelgesi Nereden alınır?
Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel MÖğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi  programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Özel Uzmanlar İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

Operatörlük Kurslarına Bavuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;
1. Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş

2. 5 adet Fotoğraf

3. Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,

4. Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya”İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,

5. Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.

Operatörlük Belgesinde ne yazacak?
Kurs sonunda yapılacak yazılı ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyere “Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi sertifikası” verilir. Uygulama sınavında başarısız olanlara bir sınav hakkı daha tanınacaktır.

Finişer Operatörlük Belgesini G sınıfı Sürücü Belgesine Çevirmelimiyim?
G sınıfı Sürücü Belgesi Karayolları Trafik Kanununa göre Karayolunda hareket edecek araçları kullanmak için gerekli olan bir belgedir. Kullandığınız Finişer ile Karayoluna çıkacaksanız Ehliyetinize “G” sınıfı sürücü belgesi olarak işletmeniz gerekmektedir.
Metal tekerlekli ve Paletli Makinaların Karayolunda hareket etmeleri yasaktır. Bu bağlamda (Operatörlük Belgesinin) sertifikanın alınması ve özlük dosyasında saklanması yeterli olacaktır. Finişerler Paletli olduğu gibi Lastik Tekerlekli olanları’da vardır.
Finişer Operatörü; Finişer’i sadece şantiye alanları ve firma içlerinde kullanacağı zaman Operatörlük Belgesinin (sertifikanın) alınması ve özlük dosyasında saklanması yeterli olacaktır.
Bunun yanında bazı firmalar Finişer Operatörünün Finişer’i şantiye alanları ve firma içlerinde kullanacak olasalar bile, Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörlük Belgesinin eliyete işlenmesini istemektedir.
Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri’de Finişer kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.

Ehliyetiniz Varsa; Operatörlük Belgesini sürücü belgesine “G” sınıfı olarak işletebilirsiniz.

Ehliyetiniz Yoksa; Operatörlük belgesi aldıktan sonra Trafik ve İlkyardım sınavına girmek şartıyla “G” sınıfı sürücü belgesi alabilirsiniz.

Karayolunda ise Finişer kullanıcılara Trafik Memurları G sınıfı sürücü belgesini sormaktadır.