Kayıt için Gerekli Belgeler

GEREKLİ EVRAKLAR

Ehliyet İçin

  • 6 Adet Fotoğraf (Biometrik)
  • Kimlik Fotokopisi
  • Sağlık Raporu (Kan Grubu Kartı) (Trafik Şubesinde gerekli olacak)
  • Öğrenim Belgesi  veya Diploma
  • İkametgah

ÖNEMLİ NOT:Sistemlerde gerçekleşen değişikliğinden dolayı, kayıt esnasında tüm evrakların eksiksiz olması gerekmektedir.

EHLİYETE ÇEVİRMEK İÇİN

Mevcut ehliyetlerin uluslararası standartlara sahip, eskisine göre denetimli ve güvenli yeni ehliyet ile değiştirilebilmesi için araç kullanımını olumsuz etkileyecek hastalığa ya da engele sahip olunmadığına dair sağlık raporu, 1 adet biyometrik fotoğraf (fiziksel özelliklerin saptanmasında kolaylık sağlayan), parmak izi ve hizmet bedelinin ödendiğine dair belge istenecek. Hizmet bedeli olarak ödenecek tutar ise 15 lira olarak belirlendi. Belgelerini hazırlayan sürücüler Emniyet Müdürlükleri bünyesinde çalışan Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine başvuruda bulunabilecekler.

* Aile hekiminizden veya herhangi bir özel hastaneden ehliyet almanızda bir mahsur olup olmadığına dair rapor ile kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Not: Yönetmelik gereği  B sınıfı ehliyetler için 10 senede, E grubu ehliyetler için ise 5 senede bir sağlık raporu istenmektedir.
* 2 adet 5×6 ebadında biometrik fotoğraf (5×6 cm ebadında arka fonu beyaz olarak çekilen, yüksek kaliteli, ICAO standartlarına uygun fotoğraflardır)
* Bulunduğunuz yerdeki herhangi bir vergi dairesine veya kamuya bağlı bir bankaya 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet bedeli yatırmalısınız
* Yukarıda saydığımız tüm belgeleri tamamladıktan sonra surucurandevu.egm.gov.tr internet sitesine girerek, e-randevu sisteminden yeni ehliyet randevusu alabilirsiniz. İşlem sırasında sizden mail adresi istenecek. Bu mail adresine bir onay kodu gelecek. Onay kodunun çıktısını almanız gerekmektedir. Tüm belgelerinizi ve çıktısını aldığınız onay koduyla birlikte randevu saatinden 15 dakika önce ilgili Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.

Trafik

Yeni ehliyet başvurunuzu istediğiniz herhangi bir il veya ilçeden ikametgah adresi şartı olmaksızın yapabilirsiniz. Örneğin; Ankara’da Çankaya’da oturuyorsunuz diyelim. Altındağ Trafik Tescil şubesinden ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Adrese teslim

Yapılan başvurular üzerine hazırlanan yeni tip ehliyetler vatandaşların ikamet adreslerine postayla teslim edilecek. Mevcut ehliyetlerin değişimi için vatandaşa 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 5 yıl süre verilecek. Bu sürede gerekli işlemleri yapmayan sürücülerin belgeleri iptal olacak.

Ayrıca; sınıf yükseltiyor veya ilave ediyorsanız EHLİYET,KİMLİK (arkalı-önlü) fotokopinizi, ilk defa alıyorsanız;KİMLİK ve KAN GRUBU kartınızı da ilave ediyorsunuz.

ÖNEMLİ NOT:Sağlık Raporunuzun veya Sabıka Kaydınızın tarihi 1 yılı doldurmuş ise eskileri kalmak kaydı ile yenilerini almanız gerekmektedir.